Over de waardering en verdeling van zorgtaken in de Nederlandse samenleving

Zorgen over zorgen

Hoe leidt de onderwaardering van zorg tot de ongelijke verdeling van zorgtaken tussen mannen en vrouwen in de Nederlandse samenleving? Op welke manieren schaadt deze ongelijkheid ons allen? En wat zijn mogelijke alternatieven voor gelijke en duurzame zorgconstructies?

Vandaag de dag studeren en werken vrouwen meer dan voorgaande generaties. Volgens sommigen is dit een vooruitgang die nog verder moet worden aangejaagd. Zo roept de recente overheidscampagne ‘Wil je werken, laat het merken’ Nederlandse vrouwen – in dit verband ook wel ‘deeltijdprinsesjes’ genoemd – op om meer te werken en zo hun financiële positie te versterken. Deze campagne gaat voorbij aan dat wat veel vrouwen doen wanneer ze niet op hun werk zijn: koken, opruimen, schoonmaken, zorgen voor kinderen, ouders en naasten. Kortom: dan werken ze óók – ze krijgen er alleen niet voor betaald. In Nederland zijn de zorgtaken in de meeste heteroseksuele relaties ongelijk verdeeld. Een ongelijkheid die niet alleen vrouwen schaadt, maar ook mannen: zij lopen zo de betekenisvolle kanten van zorg mis.

Waar zit de bottleneck in dit systeem? Moet zorg voor kinderen en naasten toegankelijker en gratis worden, zodat ook vrouwen voltijds kunnen werken? Zou het helpen als we zorg gaan zien als een vitaal orgaan van onze samenleving, waar zowel vrouwen als mannen tijd en geld voor krijgen? SPUI25 in Spe gaat op zoek naar de beleving en waardering van zorg in de Nederlandse maatschappij, en hoe dit verband houdt met de ongelijke verdeling van zorgtaken. Ook richten wij ons op de toekomst van zorg: wat voor wegen kunnen onconventionele vormen van samenleven en alternatieve genderrollen ons bieden richting gelijke en duurzame zorgconstructies?

 

Over de sprekers

Anja Meulenbelt is schrijfster, politica, activiste en feministe. Haar meest actuele boeken zijn Alle moeders werken al (Mazirel Pers) en Klassenstrijd in deze tijd. Een pleidooi voor vernieuwing (Starfish Books).

Lotte Houwink ten Cate is historicus en schrijver. In september verdedigt ze haar proefschrift over de strijd tegen seksueel geweld en de tweede feministische golf aan Columbia University in New York. Ze schrijft essays over seks, feministische politiek en moederschap voor NRC en de Volkskrant. Ze werkt aan een boek over de historische en hedendaagse frictie tussen feminisme en heteroseksualiteit, dat bij De Bezige Bij zal verschijnen.

Jetske Brouwer is als promovendus binnen de filosofie verbonden aan de Amsterdam School for Cultural Analysis waar zij werkt aan een proefschrift over (eco)feministische zorg en klimaatrechtvaardigheid. Zij is daarnaast programmamaker bij SPUI25 en redacteur van de Nederlandse Boekengids.

Tim Gouw was voor zijn eigen bedrijf vaak van huis. Na zijn besluit om thuisblijfvader te worden verhuisde hij met zijn gezin naar Spanje. Daar woont hij nu met zijn fulltime werkende vrouw en kinderen in een dorp vlakbij Barcelona. Hij schreef het boek De thuisblijfvader: waarom mannen net zo goed voor hun kinderen kunnen zorgen over zijn keuze om fulltime thuis te blijven. Daarnaast maakt Gouw om de week de podcast Papa Moet Het Doen en schrijft en spreekt hij over het ouderschap en de rolverdeling die daarbij komt kijken.

Gerelateerde programma’s
23 03 26
​​De symfonie van onvrede: de opmars van radicaal-rechts in Europa​

De symfonie van onvrede is een persoonlijke en analytische verkenning van de opkomst van radicaal-rechts in Europa. In het boek verbindt Catherine de Vries haar eigen familiegeschiedenis met haar jarenlange academische studie naar politieke onvrede en politieke strategie van radicaal-rechtse partijen. Ze laat zien hoe structurele veranderingen in de samenleving, van het Nederlandse platteland tot Zuid-Italië, hebben bijgedragen aan een gevoel van verlies en woede, en hoe die gevoelens politiek worden gekanaliseerd. 

Datum
Maandag 23 mrt 2026 20:00 uur
Locatie
SPUI25
27 10 25
De politieke bril van de econoom

In verkiezingstijd wemelt het van de economische analyses, voorspellingen en modellen. Het CPB berekent partijprogramma’s door en cijfers worden in debatten vaak opgebracht als objectieve feiten in een zee van politieke beloften. Maar hoe politiek is de bril van de econoom eigenlijk?

Datum
Maandag 27 okt 2025 20:00 uur
Locatie
SPUI25
02 10 25
Oneindigheid – een filosofische gids

Het oneindige is grenzeloos fascinerend. Het lijkt evident dat wij eindige wezens het oneindige nooit zullen begrijpen. Toch duikt het telkens opnieuw op in de filosofie – we kunnen er kennelijk ook niet aan ontkomen. Aan de hand van de vele denkers die zich met het thema hebben beziggehouden, leidt filosoof Victor Gijsbers ons in zijn nieuwe boek Oneindigheid langs de belangrijkste vragen over het oneindige in de wiskunde, de natuur, de werkelijkheid en het menselijk leven. Dichter Lieke Marsman komt voordragen uit eigen werk. 

Datum
Donderdag 2 okt 2025 20:00 uur
Locatie
SPUI25