Nedret Binici op Unsplash

De politieke bril van de econoom

In verkiezingstijd wemelt het van de economische analyses, voorspellingen en modellen. Het CPB berekent partijprogramma’s door en cijfers worden in debatten vaak opgebracht als objectieve feiten in een zee van politieke beloften. Maar hoe politiek is de bril van de econoom eigenlijk?

Tijdens deze avond onderzoeken we met economen en politicologen welke politieke keuzes er schuilgaan achter wat op het eerste gezicht harde cijfers lijken?  Welke rol spelen economen in het publieke debat wanneer partijen hun programma’s laten doorrekenen – of juist besluiten dat niet te doen? Met onder meer Jasper van Dijk verkennen we de rol van economische interpretaties in verkiezingstijd.

Over de sprekers

Jasper van Dijk is onderzoeksleider en oprichter van het Instituut voor Publieke Economie. Daarnaast is hij promovendus aan de Universiteit Utrecht.

Charan van Krevel is universitair docent aan de Amsterdam School of Economics. Zij is gepromoveerd aan de Radboud Universiteit op het gebied van duurzame economische ontwikkeling, waar ze eerder ook als docent internationale economie en beleid werkte.

Simone Peek (moderator) is journalist en eindredacteur bij de buitenlandredactie van NRC. Ze doet verslag van de Russische oorlog tegen Oekraine.
Gerelateerde programma’s
23 03 26
​​De symfonie van onvrede: de opmars van radicaal-rechts in Europa​

De symfonie van onvrede is een persoonlijke en analytische verkenning van de opkomst van radicaal-rechts in Europa. In het boek verbindt Catherine de Vries haar eigen familiegeschiedenis met haar jarenlange academische studie naar politieke onvrede en politieke strategie van radicaal-rechtse partijen. Ze laat zien hoe structurele veranderingen in de samenleving, van het Nederlandse platteland tot Zuid-Italië, hebben bijgedragen aan een gevoel van verlies en woede, en hoe die gevoelens politiek worden gekanaliseerd. 

Datum
Maandag 23 mrt 2026 20:00 uur
Locatie
SPUI25
12 03 26
Activisme en solidariteit in de queergemeenschap in de jaren zeventig en tachtig

In de jaren zeventig en tachtig ontwikkelde de queergemeenschap in Nederland een krachtige traditie van activisme en onderlinge solidariteit. In een tijd van sociale uitsluiting, politieke onzichtbaarheid en de opkomst van de hiv/aidscrisis ontstonden talloze initiatieven waarin zorg, protest en collectieve organisatie hand in hand gingen.

Datum
Donderdag 12 mrt 2026 20:00 uur
Locatie
SPUI25
27 02 26
Radical Abundance: A Political Agenda for Cities

What is the political agenda necessary to make cities more just and sustainable? In a world of excess wealth and increasing social inequalities cities are becoming less accessible, inclusive and diverse. Join us to discuss a political project for a socially inclusive and ecologically sustainable urban space.

Datum
Vrijdag 27 feb 2026 17:00 uur
Locatie
SPUI25