De geschiedenis van de Joodse jurist David Simons (1904-1998)

Vergeet de trieste dagen

De Joodse jurist David Simons (1904-1998) bewoog zich zijn hele leven ogenschijnlijk moeiteloos tussen twee werelden. In haar nieuwe boek Vergeet de trieste dagen onderzoekt Hinke Piersma deze geschiedenis.

Simons maakte al vóór de Tweede Wereldoorlog carrière in een niet-Joodse omgeving; daarbuiten zette hij zich in voor de Joodse gemeenschap. Met zijn gezin overleefde hij de Duitse bezetting onder bescherming van het departement van Binnenlandse Zaken. Na de oorlog pakte hij zijn vooroorlogse leven weer op. David Simons wilde vooruitkijken. Maar de verdrietige dagen van vervolging en verlies lieten zich niet wegwensen. Zijn echtgenote Ida, pianiste en schrijfster, leed eronder, en ook buiten de intimiteit van het eigen gezin was de oorlog nooit ver weg. In dit programma gaat Hinke Piersma naar aanleiding van haar boek Vergeet de trieste dagen. De tweestrijd van een Nederlandse zionist in gesprek met nader bekend te maken sprekers.

Over de sprekers

Hinke Piersma is hoofd van de afdeling Onderzoek en adjunct-directeur bij het NIOD Instituut voor Oorlogs-, Holocaust- en Genocidestudies. Ze studeerde geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam en promoveerde in 2005 op haar proefschrift De drie van Breda. Duitse oorlogsmisdadigers in Nederlandse gevangenschap 1945-1989. Ze publiceerde het indringende boek Zussen. Een oorlogsverhaal en Op eigen gezag. Politieverzet in oorlogstijd.

Jaap Cohen is historicus en schrijver.  In 2015 promoveerde hij cum laude op De onontkoombare afkomst van Eli d’Oliveira. Een Portugees-Joodse familiegeschiedenis (Querido). Dit jaar kwam zijn veelgeprezen biografie De bolle Gogh over Theo van Gogh uit, die inmiddels is genomineerd voor de Libris Geschiedenis Prijs.

Mieke Tillema was van 1969 tot 2008 lerares Nederlands aan het Stedelijk Gymnasium Haarlem. Ze publiceerde een aantal dichtbundels, o.a. Het genot van het surplus (1988) en Overzettingen (1990). In 1988 verscheen van haar hand De hoogten van Doyle, de trog van Bordewijk, een essay over plagiaat bij Bordewijk. Van 2009 tot 2014 schreef ze korte essays over gedichten in het tijdschrift VakTaal. Bij Cossee verscheen Tillema’s biografie over Ida Simons: Ida Simons. Pianiste, schrijfster, overlevende.

Stefan van der Poel is universitair docent bij de vakgroep Geschiedenis aan de Rijksuniversiteit Groningen. Zijn belangstelling gaat vooral uit naar de Joodse en Midden-Europese geschiedenis. In 2004 promoveerde hij op Joodse stadjers. De joodse gemeenschap in de stad Groningen, 1796-1945.

Arjen Fortuin (moderator) is biograaf en journalist. Hij publiceerde in 2015 de biografie Geert van Oorschot, uitgever, die op de shortlist van zowel de Brusseprijs 2016 als de Nederlandse Biografieprijs 2016 en op de longlist van de Fintro Literatuurprijs stond en werd bekroond met de Zeeuwse Boekenprijs. Hij werkt bij NRC Handelsblad, eerst als literair redacteur, daarna als televisierecensent en nu als ombudsman. In 2022 verscheen Kijkt u nog? Waarom je toch de tv aan moet zetten.

Gerelateerde programma’s
23 03 26
​​De symfonie van onvrede: de opmars van radicaal-rechts in Europa​

De symfonie van onvrede is een persoonlijke en analytische verkenning van de opkomst van radicaal-rechts in Europa. In het boek verbindt Catherine de Vries haar eigen familiegeschiedenis met haar jarenlange academische studie naar politieke onvrede en politieke strategie van radicaal-rechtse partijen. Ze laat zien hoe structurele veranderingen in de samenleving, van het Nederlandse platteland tot Zuid-Italië, hebben bijgedragen aan een gevoel van verlies en woede, en hoe die gevoelens politiek worden gekanaliseerd. 

Datum
Maandag 23 mrt 2026 20:00 uur
Locatie
SPUI25
12 03 26
Activisme en solidariteit in de queergemeenschap in de jaren zeventig en tachtig

In de jaren zeventig en tachtig ontwikkelde de queergemeenschap in Nederland een krachtige traditie van activisme en onderlinge solidariteit. In een tijd van sociale uitsluiting, politieke onzichtbaarheid en de opkomst van de hiv/aidscrisis ontstonden talloze initiatieven waarin zorg, protest en collectieve organisatie hand in hand gingen.

Datum
Donderdag 12 mrt 2026 20:00 uur
Locatie
SPUI25
27 02 26
Radical Abundance: A Political Agenda for Cities

What is the political agenda necessary to make cities more just and sustainable? In a world of excess wealth and increasing social inequalities cities are becoming less accessible, inclusive and diverse. Join us to discuss a political project for a socially inclusive and ecologically sustainable urban space.

Datum
Vrijdag 27 feb 2026 17:00 uur
Locatie
SPUI25