Denken in het donker

Het feminisme van Greta Gerwig

Greta Gerwigs Barbie was dé bioscoophit van 2023. Deze baanbrekende blockbuster werd het middelpunt van maatschappelijke debatten over gender, feminisme en media. Want wat is nu eigenlijk het feminisme dat Barbie vertegenwoordigt? Naar aanleiding van het verschijnen van Denken in het donker met Greta Gerwig gaan we in gesprek over Gerwigs ideeën over feminisme, mannelijkheid en sociale macht.   

Greta Gerwig begon haar acteer- en schrijfcarrière met films die tot de de mumblecore-beweging worden gerekend, waaronder Hannah Takes the Stairs (2007). Gerwig’s bekendheid nam een gigantische sprong met haar twee Hollywoodfilms Lady Bird (2017) en Little Women (2019). Beide films gaan over opgroeiende witte vrouwelijke tieners die hun eigen weg proberen te vinden in een wereld die zelfbeschikking actief tegenwerkt. Met Barbie (2023) bracht Gerwig het iconische poppenmerk naar het grote scherm. De film leidde tot wereldwijde discussies over gendergelijkheid, feminisme en representatie. Naast een aantal boze mannen die de film ‘manhatend’ noemden, werden er interessantere vragen gesteld als: is de film een feministisch meesterwerk? Of is het een oppervlakkige uitholling van complexe problematiek? En hoe verhoudt Barbie zich tot Gerwig’s eerdere werk?  

Samen met Christl de Kloe en andere denkers gaan we onder leiding van Maan Meelker in op deze en andere vragen over de rol van het feminisme in Gerwig’s oeuvre.  

Over de sprekers 

Christl de Kloe promoveert in de genderstudies aan de Linköping Universiteit in Zweden. In haar werk combineert zij feministische theorie en techniekfilosofie om seksuele subjectiviteit in relatie met technologie en populaire cultuur te onderzoeken. Eerder publiceerde zij in het peer-reviewed tijdschrift Porn Studies.

Wigbertson Julian Isenia, universitair docent in Antropologie aan de Universiteit van Amsterdam, onderzoekt gender, seksualiteit en postkoloniale contexten, met name in het Nederlands-Caribisch gebied. Zijn werk is gepubliceerd in tijdschriften zoals Tijdschrift voor Genderstudies, Feminist Review, Small Axe, en in boeken zoals de Routledge Companion to Sexuality and Colonialism.

Dan Hassler-Forest is een mediawetenschapper die spreekt, schrijft, en onderwijs geeft over de interactie tussen popcultuur en maatschappij. Hij heeft verschillende boeken en artikelen gepubliceerd over sciencefiction, cultuurtheorie, Disney, anti-kapitalisme, en Barbie.

Saskia van Dam is onderzoekmasterstudent Religiewetenschappen aan de Universiteit Utrecht. In haar werk combineert zij theorieën uit gender- en religiewetenschappen, en richt zij zich voornamelijk op de manieren waarop begrippen als religie, gender en seksualiteit worden geconstrueerd in maatschappelijke discussies. Momenteel doet zij onderzoek naar gendergerelateerde samenwerkingsverbanden in Nederland.

Maan Meelker (moderator) is senior redacteur bij Cineville en is als subsidieadviseur verbonden aan het Amsterdamse Fonds voor de Kunst, Nederlands Filmfonds en Mondriaan Fonds. Ze studeerde Filosofie en Kunstgeschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam, waar ze ook haar onderzoeksmaster Cultural Analysis voltooide.

Gerelateerde programma’s
03 02 26
Charley Toorop, een schildersleven

‘Een creatieve vrouw kan niet getrouwd zijn’, vond Charley Toorop. Als ze aan haar schilderijen werkte, ging ze daar volkomen in op. In de biografie Charley Toorop, een schildersleven vertelt Wessel Krul op meeslepende wijze hoe Toorop haar veeleisende kunstenaarschap trachtte te verzoenen met haar even intense privéleven. Ze was moeder van drie kinderen, had door de jaren heen een reeks hartstochtelijke affaires en was bevriend met sleutelfiguren uit de kunst en literatuur – van Ter Braak, Marsman en Slauerhoff tot Mondriaan en Roland Holst.

Datum
Dinsdag 3 feb 2026 20:00 uur
Locatie
SPUI25
24 09 25
Verzetsvrouwen vlak na de oorlog

De afgelopen jaren is er meer en meer aandacht gekomen voor de rol van vrouwen in het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog. Maar hoe verging het hen in de periode daarna? Op deze avond lichten toonaangevende historici toe wat er met deze vrouwen gebeurde na 5 mei 1945.

Datum
Woensdag 24 sep 2025 20:00 uur
Locatie
SPUI25
30 06 25
Waarom meer verdeeldheid leidt tot minder welvaart voor (bijna) iedereen
De prijs van ophef

Ophef zaait twijfel en leidt onze aandacht af van waar het écht over zou moeten gaan, en als strategie vergroot het ongelijkheid. Waarom lijkt het zo moeilijk om de welvaart eerlijk te verdelen, en hoe kan dit beter? Daarover spreken we naar aanleiding van de publicatie van zijn nieuwe boek De prijs van ophef met bestuurskundige en bestsellerauteur Hendrik Noten. 

Datum
Maandag 30 jun 2025 20:00 uur
Locatie
SPUI25